EMAIL

biuro@afeg.pl

Telefon

+ 48 727 901 266

Adres

ul. 11 Listopada 19,
08-110 Siedlce

Agregaty spalinowe

Spalinowe agregaty prądotwórcze

Agregat prądotwórczy to urządzenie zamieniające energię mechaniczną w energię elektryczną. To niezastąpiony sprzęt, który sprawdzi się podczas awarii zasilania z sieci elektroenergetycznej, a także do dostarczania energii elektrycznej urządzeniom, które nie mogą być podłączone bezpośrednio do sieci.

Agregat składa się z silnika spalinowego, który może być zasilany skroplonym gazem, benzyną lub olejem napędowym. Silnik połączony jest poprzez zespół elektromechanizmów z prądnicą, która zamienia ruch mechaniczny tłoków silnika na indukowany w uzwojeniu prąd elektryczny. Energia pochodząca z agregatu prądotwórczego może być przekazywana bezpośrednio do urządzeń elektrycznych lub do fragmentu sieci elektrycznej.

Podstawowe parametry agregatów prądotwórczych

Zależnie od przeznaczenia i sposobu użytkowania agregaty różnią się między sobą parametrami elektrycznymi, mechanicznymi i środowiskowymi. Do kluczowych parametrów elektrycznych agregatów należy: liczba faz, napięcie zasilania oraz generowana moc.

Liczba faz agregatu i napięcie znamionowe

Na rynku można spotkać się z agregatami jednofazowymi zapewniającymi sieciowe napięcie zasilania (230 V) oraz agregatami trójfazowymi o napięciu zasilania 400 V. Te pierwsze służą do awaryjnego lub ciągłego zasilania wybranych urządzeń domowych oraz biurowych, natomiast agregaty trójfazowe dedykowane są ciągłemu podtrzymywaniu zasilania lub awaryjnemu zasilaniu odbiorników o większym zapotrzebowaniu na energię elektryczną oraz fragmentów sieci elektrycznej.

Dobór mocy agregatu prądotwórczego i jego obciążalność

O ile wybór liczby faz agregatu nie powinien sprawić większych problemów, o tyle dobór mocy agregatu to najważniejsza i jednocześnie najtrudniejsza kwestia do ustalenia przed zakupem sprzętu. Moc agregatu podawana jest w kW (kilowatach) lub w przypadku dużych agregatów prądotwórczych w kVA (kilowoltoamperach). Dla porównania: 1 kVA to 0,8 kW, a 1 kW to 1,25 kVA.

Najmniejsze agregaty prądotwórcze jednofazowe dysponują mocą około 5 kW, podczas gdy największe zabudowane agregaty prądotwórcze mogą generować energię elektryczną o mocy 100 kVA (80 kW).

Kultura pracy, bezpieczeństwo i wyposażenie dodatkowe agregatu

Niezwykle ważnym aspektem jest również kultura pracy agregatu – im będzie on cichszy, tym lepiej. Ilość generowanych decybeli zależy od paliwa, którym zasilany jest silnik spalinowy agregatu. Silniki benzynowe odznaczają się wyższą kulturą pracy, jednak w dłuższej perspektywie są bardziej zawodne i mniej żywotne. Prym wśród agregatów o dużej mocy wiodą silniki na olej napędowy oraz silniki zasilane gazem LPG lub gazem ziemnym.

Agregat prądotwórczy wykorzystywany w przedsiębiorstwie powinien być wyposażony w systemy bezpieczeństwa, które ochronią urządzenie przed przeciążeniem oraz zadbają o zasilane odbiorniki w przypadku powstania przepięć lub wyładowań atmosferycznych. Do podstawowych zabezpieczeń zalicza się: zabezpieczenia przeciążeniowe, wyłączniki różnicowoprądowe, zabezpieczenia zwarciowe i przetężeniowe, układy SZR (samoczynnego załączenia rezerwy) czy wskaźniki nadzorujące zbyt wysokie obroty, wahania napięcia, ciśnienia czy temperatury cieczy roboczej.

Agregat prądotwórczy do małej i średniej firmy – najważniejsze zasady

Istnieje kilka zasad, które pozwalają prawidłowo dobrać agregat pod względem obciążenia i mocy do potrzeb małych i średnich firm:

Małe agregaty do awaryjnego zasilania urządzeń biurowych

Koszt niewielkich agregatów prądotwórczych do doraźnych zastosowań lub ciągłego zasilania mało wymagających odbiorników oscyluje na poziomie do 10 tys. zł. W tej cenie można kupić wysokiej jakości mobilny agregat zasilany dowolnym paliwem ciekłym i gazowym, który dysponuje mocą od 5 do nawet 14,5 kW (18 kVA). Głównie będą to agregaty do zasilania pojedynczych urządzeń i maszyn budowlanych, a także do podtrzymywania zasilania awaryjnego urządzeń biurowych i infrastruktury IT.

Średnie agregaty do zasilania większych odcinków sieci i bardziej wymagających odbiorników

Większe agregaty prądotwórcze odznaczają się mocą od 10 kW (12,5 kVA) do nawet 16 kW (20 kVA). Dedykowane są zasilaniu bardzo wymagających odbiorników elektrycznych wykorzystywanych w przemyśle, branży budowlanej, w rzemiośle czy w branży usług lub do potrzeb biurowych. Tego typu agregaty wyposażane są w wydajne silniki spalinowe, stabilizatory napięcia, systemy AVR czy w kompleksowe zestawy zabezpieczeń zapewniające bezpieczną i wydajną pracę.

Duże zabudowane agregaty prądotwórcze do zastosowań przemysłowych

Średniej i dużej wielkości stacjonarne agregaty prądotwórcze dedykowane są zasilaniu dużych fragmentów sieci w fabrykach, zakładach przemysłowych lub do ciągłego podtrzymywania zasilania w biurowcach i innych tego typu obiektach. Agregaty tego typu mogą być sprzedawane hurtowo lub być realizowane na specjalne zamówienie i oferują moc oscylującą na poziomie od 19 kVA do nawet 100 kVA. Zasilane są wysokowydajnymi silnikami spalinowymi, ich konstrukcja zapewnia wyciszenie i chroni agregat przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.